wyżyna śląska atrakcje turystyczne

atrakcje wyżyny śląskiej



Cieszyn dla podróżnika

Dla każdego podróżnika, trapera uwielbiającego poznawać nowe, nieznane lądy wszystko co zobaczy zapada długo w pamięć. Zwiedzając piękne zakątki przyrody w pamięć wbijają nam się widoki górskich wzniesień, potoków, czy malownicze pejzaże. Jednak nie tylko przyroda zachwyca. Także miasta i ich zabytki potrafią uwodzić opowiadając nam historie minionych wieków. W każdym mieście czy to dużym czy małym jest przynajmniej jedno muzeum, które wprowadzi nas w ten magiczny świat. W Cieszynie jest muzeum Śląska Cieszyńskiego.

To najstarsze Europejskie muzeum zostało założone w 1802 r. W muzeum tym znajduje się ponad 70 tysięcy eksponatów. Pogrupowane w działach archeologia, historia, sztuka, technika, etnografia, fotografia ukazują przenikanie się wpływów polskich, czeskich, słowackich i niemieckich. Obok tego można zauważyć wyraźne wielowiekowe współistnienie katolików, protestantów i żydów. Przemierzając poszczególne pomieszczenia i korytarze muzeum napotykamy tam wiele wybitnych dzieł sztuki. Gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem zwana Cieszyńską Madonną, Tryptyk z Ogrodzonej. Ponieważ muzeum powstało w dawnej rezydencji Larishów, jednym z najpiękniejszych pomieszczeń jest sala egipska. Sala ta mieści się w centrum pałacu, nazwę swoją zaś zawdzięcza malowidłom ściennym inspirowanym między innymi pejzażem egipskim. Dawniej miejsce to zajmowała sala balowa- centrum życia towarzyskiego. Nie każde miasto może pochwalić się tak znakomitymi i ciekawymi opowieściami pisanymi przez historię. Warto zatem zwiedzić Cieszyn i to przepiękne, słynne muzeum, choćby dlatego, by porównać je z innymi, które widzieliśmy do tej pory. Każde miejsce ma swój czar, a każda wycieczka zostawia w pamięci coś czego długo nie zapomnimy. Cieszyn jest jednym z takich miejsc, do których będziemy wielokrotnie wracać pamięcią. Często te mentalne wędrówki skuszą nas do powrotu na sale muzealne albo uliczki starego miasta. Takiego miejsca jak i takiego miasta jak Cieszyn się tak łatwo nie zapomina.

Okolice Cieszyna są przepiękne

Cieszyn oprócz niesamowitych budowli i zabytków może poszczycić się przepięknymi walorami przyrody. Środowisko naturalne graniczące lub wręcz przenikające się z budowlami stworzonymi przez człowieka niesamowicie wpasowuje się w krajobraz miejsko-przyrodniczy każdego, nawet najbardziej odległego zakątka. Na zboczu doliny Olzy rośnie żyzny las liściasty z bogatym stanowiskiem cieszynianki. Jesiony, klony, lipy, graby, dęby to główne odmiany drzew tworzące to niesamowite, warte obejrzenia miejsce. Z tego właśnie powodu zostało ono objęte ochroną w ramach rezerwatu przyrody Lasek Miejski nad Puńcówką. Lasek ten można podzielić na dwie części.

Pierwsza z nich- północna to park miejski, druga- południowa- stanowiąca ponad hektar objęta została ochrona jako Użytek ekologiczny Łęg nad Puńcówką. Z miejscem tym sąsiaduje Park pod Wałką. największym skarbem Lasku Miejskiego jest cieszynianka wiosenna. Ta niewielka, unikatowa roślinka o zielono- żółtej barwie jest ściśle chronionym gatunkiem występującym na Pogórzu Cieszyńskim, rzadziej w innych rejonach kraju. Zobaczyć taką bylinę z bliska, to gratka dla niejednego przyrodnika. Wybierając się na taka wycieczkę z dzieckiem, warto zabrać ze sobą atlas roślin chronionych. Ta niewielka książeczka mieszcząca się w każdej kieszeni będzie naszym przewodnikiem po faunie i florze lasów nie tylko Cieszyna, ale także innych zwiedzanych przez nas miejsc. Dla nas to będzie ciekawostką, dla naszych pociech niesamowita frajdą, odnaleźć napotkane po drodze rośliny i zidentyfikować je na zdjęciach w książce. Przemierzając zielone ścieżki miedzy drzewami docieramy do Parku pod Wałką. To miejsce to raj dla rowerzystów i dzieci. Ścieżka zdrowia, plac zabaw, kemping, przystań kajakowa oraz pomnik poświęcony ofiarom hitlerowskiego mordu w 1942 roku nie da się przegapić, co więcej nie da się nie zatrzymać lub ominąć. Co jeszcze takiego ciekawego przygotował dla nas Cieszyn? Koniecznie sprawdźmy na mapie bądź w przewodniku, bo to nie koniec niespodzianek!

Symbol Cieszyna

Symbolem Cieszyna jest rotunda-najstarszy zabytek architektury sakralnej- zwana inaczej kaplicą pw. Św. Mikołaja. Została zbudowana w XI wieku i jest najstarszą murowana budowlą w mieście. Rotunda została zaliczona do wzorcowego przykładu romańskiej architektury sakralnej kręgu czesko- morawsko- polskiego. Niegdyś rotunda była budowla obronną i służyła mieszkańcom grodu i podgrodzia. Powstała z kamienia łamanego i ciosów wapiennych.

Kopuła z płaskich kamieni zamyka okrągłą nawę, a koncha- półokrągłą apsydę. Rotunda jest na tyle znana i rozpoznawaną budowlą, że jej wizerunek został umieszczony na współczesnym banknocie 20-złotowym oraz na monecie dwu złotowej z serii Historyczne Miasta w Polsce. Poza rotundą mamy w Cieszynie drugą niesamowitą budowlę kojarzona również tylko i wyłącznie z tym miastem. Jest to Wieża  Piastowska. Wzniesiona została w drugiej połowie XIV w  z kamienia. Wieża jest bardzo wysoką budowlą, bo wznosi się na wysokość 3 metrów. Na jej szczycie utworzony został taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta Cieszyn oraz Czeskiego Cieszyna z górami Beskidami w tle. Ta gotycka budowla pełniła niegdyś cztery funkcje: w podziemiach ukryte były lochy, tuż nad nimi znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, partie górne były zamieszkiwane przez ludzi, natomiast szczyt spełniał funkcje militarne. W dawnych, zamierzchłych czasach przy wieży usytuowane były zabudowania mieszkalne, a sama wieża pokryta była wysokim dachem czterospadowym. Jednak czas dał się we znaki także tej budowli. Mimo tego, że została ona odtworzona, nie straciła swojego uroku. Aby to sprawdzić na własne oczy zapraszamy do Cieszyna. Jeżeli znużymy się wycieczką po wieżach i rotundach, na zboczy Góry Zamkowej napotkamy stary Bracki Browar Zamkowy. Cieszyński browar jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie, w którym piwo waży się w otwartych kadziach fermentacyjnych. Aby odpocząć po naszej wędrówce możemy zasiąść przy restauracyjnym stole i skosztować jedyne takie niepasteryzowane piwo w Polsce. Piwo warzone w browarze cieszyńskim można kupić tylko tutaj.

Zwiedzanie miasta

Cieszyn to miasto ,którego nie da się zwiedzić w jeden dzień. Jeżeli chcemy zobaczyć wszystkie atrakcje najlepiej przeznaczyć na zwiedzanie kilka dni i każdego dnia smakować go po troszku. Popularny rynek w Cieszynie, Rotunda, Wieża Piastowska, Góra Zamkowa, to tylko niektóre z atrakcji jakie przygotowało dla nas to niesamowite miasto. Studnia Trzech Braci to istniejąca od średniowiecza studnia, przy której spotkali się trzej założyciele Cieszyna. Jest jednym z symboli tego miasta. W Cieszynie jest wiele miejsc, których przeoczyć nie wolno, albo po prostu się nie da. O tym co warto zobaczyć, w pigułce, podpowie nam niejeden przewodnik turystyczny. Na pewno nie zabraknie w nim Parku Świętej Trójcy- miejsce spotkań zakochanych , ulubione aleje spacerowe wielu cieszynian.

Stary Cmentarz Żydowski wprawia w zachwyt wielu przyjezdnych, ale także rodowitych mieszkańców. Zapomniany przez ludzi, zawładnięty przez przyrodę. Jest miejscem zadumy, kontemplacji, żywym pomnikiem cieszyńskich żydów. Jeśli cenimy klimaty ciszy i spokoju odnajdziemy go z pewnością w Dolinie Dobki w ustroniu, niesamowity krajobraz i zapach lasu pozwolą nad odpłynąć i zapomnieć choć na chwilę o codziennym zgiełku i pędzie życia. Niewielu wie, że Cieszyn ma swoja Wenecję. Nie jest ona co prawda taka sama jak prawdziwa Wenecja, ale urokiem swym jej nie ustępuje. Wybrukowana droga, na której znajduje się kilka latarni, co jakiś niewielki odcinek wąskiej uliczki mostek- prowadzący do parterowego domku, przywołuje na myśl nie jeden romantyczny krajobraz z filmów Hollywódzkich. Cieszyn zachwyca, Cieszyn zaprasza, Cieszyn rozkłada przed nami ramiona i wita nie tylko po to by zobaczyć te niesamowite miejsca wbijające się w naszą pamięć, ale również po to by zobaczyć jak przeplatają się ze sobą różne światy. Nie ma w Polsce drugiego tak niesamowicie egzotycznego miejsca jak czesko- polski Cieszyn, miasto z dwoista naturą. To właśnie ta cecha wyróżnia je na tle innych, stąd rodzi się jego niesamowity charakter.

Podobne

Podróżowanie w ostatnich czasach stało się trendy. Ten trend staje się powoli widoczny również w Polsce. Kuszą zwłaszcza zagraniczne wyjazdy. Chęć empirycznego poznania czegoś nowego,  skonfrontowania własnej codzienności z życiem w innych krajach są głównymi motorami napędzającymi branżę turystyczną. Dla wielu bowiem rysowanie palcem po mapie przestaje wystarczać. Biura podróży mnożą się na potęgę i […]